Постижения за Факултета по славянски филологии на Двадесетата национална научна конференция за студенти и докторанти, гр. Пловдив
На 17-18. май в Дома на учения в град Пловдив се проведе Двадесетата национална научна конференция за студенти и докторанти „Време, слово, свят“. Събитието беше особено тържествено заради юбилейния му характер. Като всяка година, така и сега имаше два раздела – „Езикознание“ с главен организатор доц. д-р Красимира Чакърова и „Литературознание“ с главен организатор доц. д.ф.н. Татяна Ичевска. От СУ „Св. Климент Охридски“ имаше голяма група участници и в двете секции.
Това са резултатите за бакалаврите от Факултета по славянски филологии:
- втора награда за Ива Анастасова от втори курс, специалност „Българска филология“, за доклад на тема „Ситуациите на разпит в автобиографичните текстове на Г. Раковски“;
- втора награда за Франческа Земярска, „Българска филология“, четвърти курс, за доклад на тема „Фигурата на Далчев в поезията на Боряна Кацарска и Миглена Николчина“;
- трета награда за Михаела Вълчовска от втори курс, специалност „Българска филология“, с тема на доклада „Миметичната творба. Употреби на поемата „Горски пътник“ в романа „Възвишение“;
- поощрителна награда за третокурсника Иван Маринов, специалност „Българска филология“, който представи изложение на тема „Като лъв и лисица. Фигуративи на властта в „Книга за българския народ“, както и за студентката от трети курс „Руска филология“ – Йоанна Цекова за доклада „Йоан Кръстител в руските поверия“.
Сред магистрите бяха отличени двама студенти от магистърска програма „Литературознание“:
- втора награда получиха Ванеса Андонова, за доклад на тема „Как може да бъде предотвратена войната?“ – война на жаби и змии (по текстове на В. Улф)“, и Николай Генов за доклад „Виртуалното тяло и властта в текстовете на Ърнест Клайн и Сергей Лукяненко“.
- Поощрителна награда взе Пламена Костова от магистърска програма „Старобългаристика“, която участва с доклад на тема „Света Варвара – християнски култ и народни практики“.
Сред студентите в раздел „Езикознание“ участваха само магистри и докторанти. Илия Точев от магистърска програма „Лингвистика“ спечели втора награда за доклад на тема „Езикови особености на два превода на български на Бьорнсоновата повест „Синьове Сулбакен“ и Зара Кънчева от същата магистърска програма за доклада „За един специфичен тип анафори. Адаптиране на съществуващи типологии“.
Със своите доклади се представиха още студентите: Йоанна Нейкова, Виктория Викторова, Борислав Попов, Гаргана Лазарова, Теодора Йорданова и Николай Панайотов. В конференцията участваха и докторантите: Мария Русева, Кристиян Янев[1], Симона Кръчмарова, Зорница Гъркова, Илиян Шехада, Георги Димитров и Маргарита Гергинова.
Юбилейното издание на конференцията бе съпътствано с различни инициативи и изненади. Домакините от Пловдивския университет както винаги бяха изключително мили и гостоприемни. Те превърнаха Дома на учения в място на завръщане.
[1] Припомняме, че Мария Русева, Кристиян Янев, Николай Генов, Ванеса Андонова и Йоанна Цекова са част от екипа на сп. „Филологически форум“, Мария Русева, Кристиян Янев, Ванеса Андонова, Николай Генов и Илиян Шехада и са част от организационния комитет на Международния филологически форум за млади изследователи.